Metody stosowania nawigacji zakładkowej

Metody stosowania nawigacji zakładkowej

Metody stosowania nawigacji zakładkowej
autorem artykułu jest Bartłomiej Dymecki

Najczęściej używanym przykładem działania zakładek jest Amazon:

Obrazek

Powyższy zrzut ekranu pokazu wersję strony z roku 2000. Wzorując się na powyższym przykładzie możemy wymienić kilka elementów składających się na ten sposób budowy zakładek. Sprawiają one, że zakładki wyglądają intuicyjnie i działają efektywnie:

* Użytkownik zawsze widzi w której zakładce aktualnie się znajduje.
* Aktywna zakładka wyraźnie odróżnia się od pozostałych.
* Zakładki nieaktywne sprawiają wrażenie “schowanych” czy też może “dezaktywowanych”.
* Aktywna zakładka sprawia wrażenie wysuniętej do przodu dzięki wyraźnemu połączeniu z elementem poniżej.

Zakładkami możemy się posługiwać w różnych miejscach strony. Na przykład Agito.pl używa ich na stronie produktu, aby uporządkować często niemałą liczbę informacji:

Obrazek

Zakładki można dodatkowo wzbogacić, tak jak zrobiono to w sklepie Opony.pl dodając do tekstu obrazki:

Obrazek

Nawigacja zakładkowa ma oczywiście ograniczenia. Gdy liczba elementów rośnie, może zaistnieć potrzeba zastosowania innych mechanizmów. Dobry przykład to znów Amazon, który na tyle szeroko powiększył swoją ofertę, że musiał zrezygnować z zakładek. W pewnym momencie znajdowały się one - jeśli dobrze pamiętam - aż w trzech rzędach. To miało już mało wspólnego z pierwotną ideą, dlatego też zmiany w sklepie były potrzebne. Według mnie nie były one do końca udane, a niektóre sklepy niepotrzebnie je naśladują, ale to już inna historia :)

Podsumowując trzeba podkreślić, że zakładki mogą znacznie uprościć nawigacje, ale także ją skomplikować (na co przykłady także postaram się niedługo przedstawić). Warto ich używać z głową. Zamiast wymyślać koło od nowa warto spojrzeć na tych, którzy już z sukcesem zastosowali zakładki.

--
Bartłomiej Dymecki jest dziennikarzem Magazynu INTERNET oraz fachowego Internet Makera. Jako analityk użyteczności zajmuje się audytami serwisów internetowych. W wolnych chwilach prowadzi blog Dymecki.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zobacz takze:
Los można odwrócić
Jak osiągnąć finansową niezależność cz. I
Nie bój się miłości
Środki transportu na Wyspy Brytyjskie
Wzloty i upadki motywacji